Znajdź swoje wymarzone studia w Lublinie

1 uczelnia w Lublinie - kierunek Zdrowie publiczne

Adres: al. Racławickie 1

20-059 Lublin

Tel.: 81 528-84-00

FAX.:

www.am.lublin.pl

Studia na kierunku zdrowie publiczne w Lublinie

Planujesz studia z zakresu zdrowia publicznego własnie w Lublinie? Polecamy zatem lekturę krótkiego artykułu, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje na temat tego kierunku oraz akademickich atutów miasta Lublin!

Zdrowie publiczne to temat, który dotyczy nas wszystkich, bowiem w polu jego zainteresowań leży zdrowie całej populacji, a nie pojedynczego pacjenta. To równocześnie temat obszerny, łączący w sobie wiele dziedzin, m.in. ekonomię, politykę społeczną, demografię, a także nauki o zdrowiu. Tym, z czym przede wszystkim kojarzy się zdrowie publiczne, jest planowanie i realizowanie zadań z zakresu przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym, a także zadań z zakresu promocji zdrowego stylu życia, na który składa się między innymi odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Uczelnie w Lublinie, które prowadzą kierunek zdrowie publiczne

Jeśli chodzi o uczelnię państwową, to jest to Uniwersytet Medyczny w Lublinie, a dokładnie Wydział Nauk o Zdrowiu przy Al. Racławickie 1. Zdrowie publiczne studiować można tutaj zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich - co ważne, jedynie dziennie. Studiując zdrowie publiczne na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, wybrać można jedna z dwóch specjalizacji: nadzór sanitarno-epidemiologiczny lub zarządzanie w ochronie zdrowia.

Co do uczelni prywatnych, które w swojej ofercie mają kierunek zdrowie publiczne, to w Lublinie jest to Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola. Na tej uczelni, która znajduje się przy ul. Choiny 2, można studiować zdrowie publiczne w ramach Wydziału Nauk o Zdrowiu. Studia są dostępne tak w trybie dziennym, jak i zaocznym. Studenci mają do wyboru 3 specjalizacje: dietetyka ogólna i specjalistyczna, asystent stomatologa oraz technologie medyczne.

Praca dla absolwenta zdrowia publicznego

Osoby, które ukończyły „zdrowie publiczne”, są przygotowane do profesjonalnego wypełniania obowiązków zawodowych w zakresie zdrowia publicznego - szeroko rozumianej ochrony zdrowia, promocji zdrowia w instytucjach państwowych i samorządowych, a także w zakładach pracy, które wiążą się ze szczególnym narażeniem na tzw. czynniki szkodliwe.

Absolwenci tego kierunku studiów podejmują pracę między innymi:
•w zakładach opieki zdrowotnej,
•w instytucjach zajmujących się promocją oraz ochrona zdrowia,
•w administracji rządowej i samorządowej,
•w oświacie,
•w instytucjach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego,
•w organizacjach NGO,
•w mediach,
•w branży farmaceutycznej
•itp.

Studia w Lublinie

Studia w Lublinie kończy co roku ok. 20 tysięcy absolwentów. Lublin znajduje się także, pod względem liczby studentów, w czołówce polskich ośrodków akademickich, jest też - zgodnie z danymi z 2015 roku - największym miastem akademickim we wschodniej części kraju. Co przyciąga młodych ludzi na studia do Lublina? Z pewnością atrakcyjna oferta edukacyjna - działa tutaj 14 uczelni wyższych - ale też oferta kulturalna miasta, dzięki której studenci w Lublinie nie będą mogli narzekać na brak atrakcji!

Dużym atutem miasta są także niższe koszty utrzymania - jeśli chodzi o wynajem mieszkania, Lublin jest sporo tańszy niż inne ośrodki akademickie w Polsce, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Dwupokojowe mieszkanie w Lublinie, np. w dzielnicy Czechów, to koszt od około 1000 złotych miesięcznie, pokój można wynająć w Lublinie już za około 500 złotych.

Lektura dla studenta zdrowia publicznego

Osoby, które planują rozpocząć edukację wyższą na kierunku zdrowie publiczne, z pewnością docenią lekturę książki pt.Zdrowie publiczne autorstwa Andrzeja Wojtczaka. Jest to podręcznik, który wprowadza w problematykę zdrowia publicznego. Przyszli studenci spotkają się zapewne z tą publikacją podczas swoich zajęć.Autor: Michalina Mróz

Data publikacji: 06-03-2017