Znajdź swoje wymarzone studia w Lublinie

2 uczelnie w Lublinie - kierunek Europeistyka

Adres: Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5

20-031 Lublin

Tel.: +48 (81) 537 58 70, +48 (81) 537 58 80

E-mail.: rekrutacja@umcs.pl

Galeria Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie <small>(Uczelnia publiczna)</small>
Galeria Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie <small>(Uczelnia publiczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Europeistyka Zobacz więcej

Adres: Aleje Racławickie 14

20-950 Lublin

Tel.: +48 81/ 445 41 73, 445 41 74, 445 41 75

E-mail.: rekrutacja@kul.pl

kul.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Europeistyka (studia w jęz. angielskim)

Europeistyka w Lublinie

Planujesz studia w Lublinie na kierunku europeistyka? Sprawdź koniecznie, jaką ofertę w tym zakresie przygotowały dla Ciebie lubelskie uczelnie oraz co oferuje studentom samo miasto.

Europeistyka jest kierunkiem studiów wykładanym na polskich uczelniach od 2003 roku – znajduje się w ofercie uniwersytetów, akademii i niektórych politechnik. Jest to interdyscyplinarny kierunek studiów – bierze bowiem pod lupę kilka dziedzin, m.in. historię, politologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, prawo polskie i UE, administrację oraz ekonomię.

W toku studiów studenci zgłębiają tematykę dotyczącą m.in. mechanizmów integracji politycznej, gospodarczej i społecznej państw członkowskich Unii Europejskiej, poznają także historię i dziedzictwo kulturowe Europy. Program studiów nie byłby jednak kompletny, gdyby nie zagadnienia kulturowe i społeczne. Są to z pewnością studia dla osób o szerokich zainteresowaniach.

Państwowe i prywatne uczelnie w Lublinie

Studia w Lublinie na kierunku europeistyka można podjąć na dwóch uczelniach państwowych. Są to:
Katolicki Uniwersytet Lubelski, Al. Racławickie 14, gdzie na studiach I stopnia prowadzone są kierunki europeistyka oraz European Studies (w języku angielskim) – oba w trybie stacjonarnym; a na studiach II stopnia kierunek prawo Unii Europejskiej oraz kierunek European Union Law (w języku angielskim) – oba w trybie stacjonarnym.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4, gdzie na studiach I i II stopnia dostępny jest kierunek europeistyka w trybie stacjonarnym. Na studiach I stopnia wybiera się specjalność: zdrowie publiczne i profilaktyka społeczna albo zarządzanie kulturą i komunikacja społeczna.

Prywatne uczelnie w Lublinie nie oferują tego kierunku studiów.

Praca dla absolwenta europeistyki

Absolwenci europeistyki znajdują zatrudnienie m.in. w administracji samorządowej, państwowej oraz unijnej – w przypadku pracy w organach UE konieczna jest znajomość co najmniej dwóch języków obcych w stopniu komunikatywnym. Europeiści podejmują również pracę w organizacjach i instytucjach krajowych oraz międzynarodowych.

Wielu z nich pracuje w przedsiębiorstwach współpracujących z innymi krajami UE lub w działach pozyskiwania funduszy europejskich. Zatrudniani są także w placówkach kulturalnych czy mediach. Studia na europeistyce są również dobrym punktem wyjścia do pracy w międzynarodowych koncernach czy korporacjach.

Studia w Lublinie

Zdecydowanie Lublin jest miastem studenckim! W Lublinie działa 12 szkół wyższych, 4 z nich to uczelnie państwowe. Studiuje tutaj prawie 90 tysięcy młodych ludzi z całego kraju, podczas gdy miasto liczy sobie ok. 335 tysięcy mieszkańców – studenci to lwia część lubelskiej społeczności.

Lublin jest spokojniejszą alternatywą dla Warszawy, Krakowa czy Wrocławia, jednak studenci mogą być pewni, że nie zabraknie tutaj dla nich atrakcji – w mieście nie brakuje studenckich pubów, klubów czy dyskotek. Miasto ma także swoje Kozienalia – czyli lubelskie wydanie Juwenaliów. To aż miesiąc wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych, organizowanych z myślą o studentach.

Mieszkanie w Lublinie dla studenta

Osoby, które zdecydują się na studia w Lublinie, a które pochodzą z innych miejscowości, muszą liczyć się z wynajmem pokoju lub mieszkania, mają również do dyspozycji akademiki lubelskich uczelni. Jeśli chodzi o wynajem mieszkania, to w dzielnicy Bronowice, sąsiadującej ze Starym Miastem, wynajem pokoju jednoosobowego kosztuje ok. 500-700 złotych, a wynajem dwupokojowego mieszkania to wydatek rzędu 1200-1600 złotych. Do cen najmu należy doliczyć opłaty licznikowe za wodę, prąd i gaz oraz opłaty za media, np. internet.

Branżowa lektura

Jeśli planujesz studia na europeistyce, polecamy lekturę, która przybliży Ci podstawowe zagadnienia związane z Unią Europejską. „Kompendium wiedzy o Unii Europejskiej” pod red. prof. dr hab. Ewy Małuszyńskiej i prof. dr hab. Bohdana Gruchmana w przystępny sposób omawia genezę, strukturę oraz funkcjonowanie Wspólnot Europejskich, drogę Polski do integracji z UE oraz jej miejsce w strukturach unijnych. Publikacja prezentuje aktualny stan wiedzy, ostatnie wydanie trafiło do sprzedaży w 2016 roku. Polecamy!





Red. Kamila Krysicka

Data publikacji: 24-10-2016