Znajdź swoje wymarzone studia w Lublinie

5 uczelni w Lublinie - kierunek Medyczny

Adres: Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5

20-031 Lublin

Tel.: 81 537 58 80

FAX.:

Galeria Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie
Galeria Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Biologia, spec. biologia medyczna - studia w jęz. angielskim

Adres: ul. Nadbystrzycka 38d

20-950 Lublin

Tel.: 81 536 66 32, 81 538-11-32

FAX.:

www.pol.lublin.pl

Adres: ul. Akademicka 15

20-950 Lublin

Tel.: 81 445-66-45, 81 445-68-85

FAX.: 81 533-37-52

www.ar.lublin.pl

Adres: al. Racławickie 1

20-059 Lublin

Tel.: 81 528-84-00

FAX.:

www.am.lublin.pl

Adres: ul. Zamojska 47

20-102 Lublin

Tel.: 81 531 85 56

FAX.:

www.wsns.edu.pl

Studia z zakresu analityki medycznej w Lublinie

Jeśli planujesz studia z zakresu analityki medycznej w Lublinie, mamy dla Ciebie sporo przydatnych informacji na temat samego kierunku, a także miasta i jego atutów.

Analityka medyczna, jako dyscyplina medycyny, ma za zadanie określanie składu oraz parametrów (biologicznych i fizykochemicznych) między innymi krwi i innych materiałów pobranych wcześniej od pacjenta. Badanie laboratoryjne jest przeprowadzane in vitro, czyli „w szkle”, z wykorzystaniem technik mikroskopowych, immunologicznych, biochemicznych, bakteriologicznych czy analizy instrumentalnej. Takie badanie służy między innymi rozpoznaniu ewentualnej choroby lub monitorowaniu leczenia.

Kandydaci na studia na kierunku analityka medyczna powinni mieć świadomość, że wymagają one predyspozycji do nauk ścisłych - głównie z zakresu chemii i biologii. Przyszli studenci powinni również lubić zadania praktyczne; takie, które wymagają analizy i wnioskowania. Warto też mieć na względzie, że program studiów z zakresu analityki medycznej uwzględnia obszerny materiał z zakresu między innymi biologii; genetyki; biochemii; chemii nieorganicznej, analitycznej, organicznej, fizycznej; biologii molekularnej; medycyny; a także wiedzy o analityce i diagnostyce. Co za tym idzie, studiom należy poświęcić wiele czasu. Co więcej, przyszła praca w laboratorium wymaga precyzji i rzetelności, a także odporności względem materiału, z którym na co dzień się obcuje, takim jak krew, kał, mocz i inne materiały biologiczne.

Uczelnie w Lublinie, które w ofercie edukacyjnej mają kierunek analityka medyczna

W Lublinie jest tylko jedna uczelnia, która oferuje kandydatom możliwość podjęcia studiów na kierunku analityka medyczna. Takie studia prowadzone są na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, który znajduje się pod adresem Aleje Racławickie 1. W ofercie tej państwowej uczelni znajdują się pięcioletnie jednolite studia magisterskie, dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, a więc dziennie.

Praca dla absolwenta analityki medycznej

Absolwenci kierunku analityka medyczna podejmują pracę najczęściej:

•w medycznych laboratoriach diagnostycznych,
•w zakładach opieki zdrowotnej, które prowadzą badania kliniczne,
•w jednostkach kontrolno-pomiarowych,
•w laboratoriach biologicznych i prowadzących badania z zakresu genetyki medycznej,
•w laboratoriach prowadzących kontrolę i badania żywności,
•w urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych, które działają w dziedzinie biologii medycznej lub ochrony zdrowia
•itp.

Wbrew pozorom, absolwenci analityki medycznej nie muszą wcale pracować na etacie w szpitalu. Wielu z nich korzysta z możliwości, jakie daje intensywnie rozwijający się rynek farmaceutyczny - także w zakresie sprzedaży.

Studia w Lublinie

W Lublinie działa 14 uczelni i szacuje się, że studentów jest w mieście około 70 tysięcy, co stanowi ok. 20% mieszkańców miasta. Lublin bez wątpienia nazwać można miastem akademickim i przyjaznym studentom! Na samym Uniwersytecie Medycznym, który prowadzi kierunek analityka medyczna, studiuje ok. 6,6 tysiąca osób. Studenci chętnie wybierają właśnie Lublin jako miejsce swoich studiów, ponieważ zapewnia wysoki poziom kształcenia oraz komfort codziennego studenckiego życia. Lublin jest równocześnie rozwijającym się miastem, które tętni studenckim życiem. Studenci mają tutaj także wiele rozrywek.

Niekwestionowanym atutem Lublina jest również przystępność cen, np. tych związanych z wynajmem mieszkania lub pokoju. Dla przykładu - wynajem dwupokojowego mieszkania w dzielnicy Abramowice, która leży na południu Lublina, to średni koszt ok. 1000 złotych (w zależności od dokładnej lokalizacji oraz standardu wykończenia lokum). Pokój dla jednej osoby to z kolei wydatek rzędu 400-600 złotych.

Lektura dla studenta analityki medycznej

Książką, po którą z zainteresowaniem sięgną osoby zainteresowane studiami na kierunku analityka medyczna, jest „250 badań laboratoryjnych” autorstwa Rene Caqueta. Jest to przewodnik po badaniach laboratoryjnych, który obejmuje wszystkie działy diagnostyki laboratoryjnej - od najbardziej podstawowych po te zaawansowane. Dodatkowo, opis każdego badania uwzględnia m.in. instrukcję pobrania materiału, a także zakres wartości prawidłowych oraz komentarz dotyczący interpretacji wyniku.Autor: Piotr DęboszData publikacji: 21-02-2017