Znajdź swoje wymarzone studia w Lublinie

Nauka i biznes na Politechnice Lubelskiej!

Nauka i biznes na Politechnice Lubelskiej!

W środę 30 stycznia 2019 r. w budynku Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej odbyło się spotykanie przedstawicieli nauki, biznesu i samorządu.

Wszystko zostalo zorganizowane by poznać najnowsze rozwiązania i wynalazki opracowane przez naukowców w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+.

W ramach Innovation Open Day można było porozmawiać z autorami takich innowacyjnych pomysłów, jak: silnik prądu stałego, zasobnik ciepła i chłodu do pojazdów elektrycznych, nowoczesne cewniki medyczne, pozyskiwanie substancji aktywnych z roślin, inteligentny gorset ortopedyczny czy trenażer do treningu pływackiego.

– Blisko 100 zgłoszeń patentowych rocznie oraz ponad 80 pomysłów przekształconych w patenty pokazują kreatywność wynalazców. Jednak większość patentów nie doczeka etapu komercjalizacji, dzięki której mogą przekształcić się w innowacje – mówi Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii. – Jest kilka powodów, dla których trudno nawiązać współpracę ludziom nauki i biznesu. Najważniejszym wydaje się przekonanie przedsiębiorców, że lepiej kupić gotowe technologie z Zachodu niż inwestować w nowe, które nie są jeszcze sprawdzone.

Jak podkreśla Agnieszka Jarocka z Centrum Innowacji i Transferu Technologii sytuacja ta powoli ulega zmianie: – Dla obu stron stało się oczywiste, że muszą współpracować, bo mają sobie coś do zaoferowania. Środowe spotkanie ma właśnie na celu zbliżenie do siebie środowisk akademickich i biznesowych. W efekcie chodzi o zainspirowanie naszych naukowców, a z drugiej strony o zwrócenie uwagi przedsiębiorców na potencjał intelektualny na polskich uczelniach.

Fotogaleria tutaj.

Data publikacji: 06-02-2019

Aktualności z Lublina