Filologia polska w Lublinie
Planujesz studia polonistyczne w Lublinie? A czy wiesz już: które lubelskie uczelnie prowadzą kierunek filologia polska? gdzie może pracować absolwent tego kierunku? co studentom polonistyki ma do zaoferowania Lublin? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Polonistyka, czyli filologia polska, to kierunek, który gwarantuje wyjątkową przygodę intelektualną. Są to studia na wskroś humanistyczne, idealne dla osób, które lubią czytać i które chcą stale poszerzać swoje horyzonty. Dwoma głównymi obszarami, które w toku studiów zgłębiać będą adepci polonistyki, są literaturoznawstwo (a w jego ramach: historia literatury, teoria literatury, krytyka literacka) oraz językoznawstwo.
Studia na polonistyce to tysiące lektur – nie tylko z zakresu literatury polskiej, ale i powszechnej, tak więc, aby rzetelnie przejść przez kolejne epoki literackie, potrzebne będą: umiejętność zarządzania czasem i samodyscyplina. Studiując polonistykę, trzeba niejednokrotnie odłożyć na bok swoje ulubione lektury, aby zapoznać się z listą lektur niezbędnych do zaliczenia poszczególnych przedmiotów – takich jak literatura staropolska, literatura romantyzmu czy pozytywizmu.
Uczelnie w Lublinie
Osoby, które chcą podjąć studia w Lublinie z zakresu polonistyki, mają do wyboru dwa uniwersytety. Filologia polska rzadko pojawia się bowiem w ofercie uczelni prywatnych; ten kierunek jest domeną uczelni publicznych – uniwersytetów lub akademii.
Oto uczelnie w Lublinie, które oferują kandydatom studia na kierunku filologia polska:
→ Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Nauk Humanistycznych, Instytut Filologii Polskiej, Aleje Racławickie 14. W ofercie KUL-u znajdują się:
• stacjonarne studia I stopnia,
• stacjonarne studia II stopnia,
• 5 specjalizacji zawodowych: antropologiczno-kulturowa; glottodydaktyczna; krytyka literacka i artystyczna; nauczycielska; teatrologiczna.
→ Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Wydział Humanistyczny, Instytut Filologii Polskiej, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4A. UMCS oferuje studentom:
• stacjonarne studia I stopnia ze specjalnościami: nauczycielska, redaktorsko-medialna, studium teatralne,
• stacjonarne studia II stopnia ze specjalnościami: nauczycielska, teatrologiczno-filmoznawcza, medioznawcza, wydawnicza.
Praca dla polonisty
Wbrew obiegowej opinii, że dla humanistów wciąż brakuje pracy, absolwenci polonistyki mają spore szanse na znalezienie ciekawego i dobrze płatnego stanowiska. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji absolwenta, ukończonej specjalności studiów, a także wyboru ścieżki zawodowej.
Wśród absolwentów filologii polskiej są oczywiście nauczyciele – aby móc rozpocząć pracę w placówkach edukacyjnych, należy najpierw ukończyć specjalność nauczycielską lub studium pedagogiczne. Absolwenci polonistyki – również po ukończeniu odpowiedniej specjalności (np. glottodydaktyki na KUL-u) coraz częściej podejmują pracę w charakterze nauczyciela języka polskiego jako obcego.
O taką pracę coraz łatwiej nie tylko w szkołach języka polskiego, ale także w międzynarodowych firmach zatrudniających obcokrajowców. Osoby władające biegle innym językiem obcym uczą polskiego także za granicą – w szkołach językowych, polonijnych czy na zagranicznych uniwersytetach (np. w ramach lektoratu z języka polskiego).
Poloniści pracują także w szeroko rozumianych mediach – w prasie, w portalach internetowych, ale też w radio i w telewizji. Pełnią funkcję redaktorów, wydawców, publicystów czy dziennikarzy. Umiejętności zdobyte podczas studiów – a przede wszystkim kultura słowa i swoboda w formułowaniu wypowiedzi – to niewątpliwy atut polonistów. Powszechną profesją wśród polonistów jest praca redaktora i korektora – także w wydawnictwach literackich czy naukowych – zajmują się oni przygotowaniem tekstu do druku, eliminując wszelkie błędy czy niedociągnięcia.
Absolwenci polonistyki znajdują także zatrudnienie jako recenzenci, krytycy literaccy, filmowi czy teatralni. Aby jednak pracować w takim charakterze, niezbędna okaże się prawdziwa pasja oraz, nierzadko, także ukończony drugi kierunek studiów – np. teatrologia, filmoznawstwo czy historia sztuki. Poloniści pracują również w instytucjach kultury, nie tylko tych związanych bezpośrednio z promowaniem literatury.
Branżą, w której poloniści odnajdują się jak ryba w wodzie, jest reklama i marketing. Kto inny, jeśli nie polonista, ma odpowiednie podstawy do pracy jako copywriter? Poloniści pracują zresztą nie tylko tworząc hasła reklamowe – szerokie horyzonty pozwalają im pełnić także inne funkcje m.in. w agencjach reklamowych. Faktem jest, że poloniści – właśnie z uwagi na solidne wykształcenie i kompetencje zdobyte podczas studiów, tak często poszukiwane przez pracodawców – nie muszą obawiać się o pracę.
Studia w Lublinie
Decydując się na studia w Lublinie z zakresu filologii polskiej, można być pewnym nie tylko wysokiego poziomu nauczania – obie uczelnie, zarówno KUL, jak i UMCS, zajmują wysokie (6. i 8.) miejsce w rankingu „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”. Studenci polonistyki w Lublinie mają bowiem szczęście mieszkać w rozwijającym się, tętniącym studenckim życiem mieście.
Lubelscy studenci mogą wybierać z bogatej oferty kulturalnej – teatralnej, kinowej i artystycznej. Lublin to także miasto festiwali - Carnaval Sztukmistrzów, Festiwal Kultury Alternatywnej „ZdaErzenia”, „Festiwal Prowokacje”, „Międzynarodowy Festiwal Teatralny Konfrontacje”, „Miasto Poezji” to tylko wybrane przykłady.
Mieszkanie w Lublinie
Lublin oferuje studentom także tanie mieszkania. Jedną z dzielnic Lublina, gdzie wynająć można studenckie lokum, są Tatary. Jest to dzielnica usytuowana na wschód od Starego Miasta. Wynajem dwupokojowego mieszkania na Tatarach to wydatek około 1000-1300 złotych miesięcznie. Jednoosobowy pokój w tej dzielnicy to koszt pomiędzy 400 a 700 złotych, w zależności od standardu wykończenia.
Lektura branżowa
Student polonistyki powinien znać zasady poprawnej polszczyzny. Książka „Mówiąc inaczej”, autorstwa Pauliny Mikuły, znanej vlogerki, której kanał na YouTube jest subskrybowany przez ponad 230 tysięcy osób, to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które chcą poznać i zapamiętać reguły języka polskiego. Okazuje się, że może to być doskonała rozrywka!
Autor: Joanna Stasiak
Data publikacji: 07-11-2016