Studia Bezpieczeństwo narodowe w Lublinie
Chcesz studiować bezpieczeństwo narodowe? Rozważ studia w Lublinie! Sprawdź, jak prezentuje się oferta edukacyjna lubelskich uczelni i co ma do zaoferowania miasto samo w sobie!
Bezpieczeństwo narodowe to szczególnie istotny aspekt funkcjonowania każdego państwa; zwłaszcza współcześnie, gdy realnym zagrożeniem na całym świecie są m.in. terroryzm, cyberprzestępczość czy przestępczość zorganizowana. Stan bezpieczeństwa narodowego osiąga się dzięki odpowiednio zorganizowanym działaniom, z wykorzystaniem narzędzi, jakie oferuje państwo. Bezpieczeństwo narodowe to synonim obrony przed zagrożeniami zewnętrznymi, ale i wewnętrznymi; militarnymi i niemilitarnymi.
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe mają charakter interdyscyplinarny, a w programie znajdują się przedmioty z obszaru m.in. stosunków międzynarodowych, prawa, politologii czy psychologii. Kierunek bezpieczeństwo narodowe cieszy się w Lublinie dużą popularnością – sprawdźmy, na których lubelskich uczelniach można podjąć studia z tego zakresu.
Uczelnie w Lublinie, na których można studiować bezpieczeństwo narodowe
→ Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wydział Nauk Społecznych,Lublin, Al. Racławickie 14
•studia I i II stopnia;
•specjalności w ramach studiów: bezpieczeństwo publiczne i ochrona cywilna, bezpieczeństwo międzynarodowe, zarządzanie ryzykiem.
→ Uniwersytet Marii Curie-SkłodowskiejWydział Politologii,Lublin, plac Litewski 3
•studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, do wyboru specjalności: zarządzanie bezpieczeństwem wewnętrznym oraz międzynarodowe zarządzanie bezpieczeństwem;
•studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, do wyboru specjalności: cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo w komunikacji międzynarodowej, bezpieczeństwo wewnętrzne RP, zarządzanie w sytuacjach kryzysowych.
→ Międzyuczelniany Instytut Dziennikarstwa i Nauk Społecznych im. M. Wańkowicza w Lublinie,Lublin, ul. Szewska 4
•specjalność bezpieczeństwo powszechne i narodowe w ramach kierunku politologia.
Praca dla absolwenta bezpieczeństwa narodowego
Absolwenci kierunku bezpieczeństwo narodowe podejmują pracę m.in. jako:
•funkcjonariusze służb mundurowych;
•specjaliści ds. ochrony danych oraz informacji niejawnych;
•pracownicy jednostek administracyjnych – centralnych (jak Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwo Sprawa Zagranicznych, Ministerstwo Obrony Narodowej);
•pracownicy jednostek administracyjnych – samorządowych (gminy, powiaty, województwa);
•pracownicy agencji detektywistycznych;
•pracownicy agencji ochrony osób i mienia;
•pracownicy ośrodków doradczych itp.
Studia w Lublinie
Jest to ośrodek akademicki, który może pochwalić się 14 uczelniami – część z nich są rokrocznie doceniana w ogólnopolskich rankingach. Właśnie z uwagi na atrakcyjną ofertę edukacyjną ściągają do Lublina studenci z całej Polski. Ale nie tylko! Lublin to rozwijające się miasto, tętniące życiem studenckim. Studentom oferuje wiele rozrywek – zarówno tych kulturalnych (teatry, kina, festiwale itp.), jak i weekendowych (dyskoteki, kluby, kawiarnie).
Dużym atutem Lublina jest także fakt, że na tle innych miast akademickich jest zwyczajnie... tańszy! Widać to zwłaszcza po cenach mieszkań. Wynajem dwupokojowego lokum na Czubach, w dzielnicy leżącej na południu Lublina, to średni koszt ok. 1000 złotych (w zależności od dokładnego położenia i standardu, w jakim wykończone jest mieszkanie). Pokój dla jednej osoby to z kolei wydatek rzędu 400-600 złotych.
Branżowa lektura
Jeśli swoją przyszłość wiążesz ze studiami na kierunku bezpieczeństwo narodowe i wybierasz się już nawet na studia w Lublinie, to polecamy Ci lekturę publikacji pod redakcją Jarosława Gryza, „Strategia bezpieczeństwa narodowego Polski”. Z tej książki dowiesz się m.in., jakie są teoretyczne i praktyczne podstawy tworzenia i realizowania strategii bezpieczeństwa narodowego. Autorzy uwzględnili również w swoich opracowaniach także polską specyfikę takiej strategii. Lektura warta uwagi!
Autor: Łukasz Dębosz
Data publikacji: 07-12-2016