Studia na kierunku Socjologia w Lublinie
Opis kierunku
Studia na kierunku socjologia są odpowiednie dla osób, których ciekawi społeczeństwo i zachodzące w nim procesy, ogólny rozwój człowieka, zarządzanie czy komunikacja. „Królowa nauk społecznych”, jak nazywana jest socjologia ,pozwala poznać procesy i zjawiska społeczne zachodzące zarówno w małych, lokalnych grupach społecznych jak i w globalnym świecie.
Szukasz uczelni w Lublinie? Sprawdź Studia Lublin
Liczba uczelni
W stolicy województwa lubelskiego kierunek socjologia można studiować na dwóch publicznych uczelniach. Mowa tu o Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Tryby Studiowania
Uczelnie prowadzą studia w systemie II stopniowym, co oznacza, że najpierw otrzymuje się tytuł licencjata, który można uzupełnić o tytuł magistra. Studia dzienne prowadzone są na uczelniach publicznych bezpłatnie.
Ceny
W Lublinie w formie niestacjonarnej można studiować wyłącznie na uczelniach niepublicznych. Według cennika semestr studiów to koszt 1800 złotych.
Studia bezpłatne – zasady rekrutacji
Poniżej przedstawiamy zasady rekrutacji na studia stacjonarne wszystkich uczelni publicznych oferujących kierunek socjologia.
Zasady rekrutacji Uniwersytet Marii Skłodowskiej Curie
Zasady rekrutacji Katolicki Uniwersytet Lubelski
Zasady rekrutacji Katolicki Uniwersytet Lubelski
Predyspozycje do studiowania socjologii
Socjologia jest kierunkiem, który znajdziemy zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. Dziedzina ta cieszy się sporym zainteresowaniem kandydatów. Na najlepszych uczelniach co roku jest kilku lub nawet kilkunastu kandydatów na jedno miejsce. Choć studia socjologiczne wydają się stosunkowo łatwe, w rzeczywistości nie jest to dziedzina dla każdego. Socjologia w umiejętny sposób łączy w sobie nauki ścisłe, społeczne oraz humanistyczne. Przyszły socjolog powinien mieć ogromną wiedzę o świecie, zachodzących w nim zjawiskach, ale również nie mieć problemów z matematyką czy statystyką, które pojawiają się w trakcie kształcenia w dosyć sporych ilościach. Studenci socjologii muszą liczyć się z koniecznością przyswojenia sporych partii materiału, a także umieć tę wiedzę wykorzystywać w praktyce.
Studenci socjologii powinni mieć umiejętność logicznego myślenia, analizowania i wyciągania wniosków, zbierania danych i wyciągania z nich tego, co najistotniejsze. Ważna jest również wysoka komunikatywność i umiejętność szybkiego nawiązywania relacji z ludźmi, a także umiejętność współpracowania z większym i mniejszym zespołem. Socjologowie nie zawsze pracują na samodzielnych stanowiskach, bardzo często są częścią większego zespołu, w którym każde ogniwo ma znaczenie dla prawidłowych efektów pracy.
Perspektywy pracy po studiach socjologicznych w Lublinie
Absolwenci studiów socjologicznych mają w Lublinie sporo możliwości zatrudnienia, choć trzeba mieć świadomość, że sporo zależy od wybranej na studiach specjalizacji i konkretnych umiejętności każdego absolwenta. Socjologia jest dziedziną bardzo rozległą i sam dyplom ukończenia studiów wyższych nie zawsze wystarczy, by znaleźć dobre zatrudnienie. Warto więc już na studiach uzupełniać wykształcenie, zdobywać nowe kwalifikacje i umiejętności, aby móc przyszłemu pracodawcy zaoferować naprawdę sporo i przede wszystkim więcej niż inne osoby biorące udział w procesie rekrutacji. Przydadzą się kursy doszkalające, szkolenia, a także studia podyplomowe po uzyskaniu dyplomu. Im większą zdobędziemy specjalizację w bardzo konkretnej dziedzinie, tym większe będziemy mieć możliwości zatrudnienia.
Osoby, które ukończyły socjologię, mogą pracować w wielu organizacjach, instytucjach, urzędach, a także w firmach prywatnych w wielu branżach, jednostkach badawczych czy instytucjach typowo naukowych. Socjologowie mają wszechstronną wiedzę, a co za tym idzie, mogą iść zawodowo w naprawdę różnych kierunkach. Doskonale radzą sobie w pracy w mediach, firmach okołomedialnych, agencjach reklamowych, firmach zajmujących się promocją, organizacją imprez i eventów, a także w działach sprzedaży czy na stanowiskach zajmujących się negocjacjami z klientami. Po studiach socjologicznych można również zakładać własne firmy – socjologowie mają bogatą wiedzę także z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstw i biznesu, nie ma więc żadnych przeciwwskazań, aby rozpoczynali pracę na własny rachunek.
To nie jest kierunek dla Ciebie? Sprawdź Psychologia Lublin
Data publikacji: 07-11-2019